יום ראשון, 29 ביולי 2012

הצצה לעוד וילה לבנה עם בריכה


צילום : אלעד שריג
מאת: מרב שדה, בניין ודיור


מעלית פנימית, עליית גג, מרתף משחקים לילדים, המון ירוק מסביב ובעיקר שפע מקום שמשחרר מהחיפוש אחר "פתרונות אחסון" - בית שתוכנן לפרטים


אפשר להשקיף עליה מקומה רביעית. הבריכה אפשר להשקיף עליה מקומה רביעית. הבריכה אפשר להשקיף עליה מקומה רביעית. הבריכה


"את האדריכל טל נבות בחרנו אחרי שורה ארוכה של ראיונות עם אדריכלים", מספרת בעלת הבית בו אנחנו מבקרים ובתגובה צוחק נבות: "אני שמח לעבוד עם כל אחד שלא יהרוג אותי בסוף הפרויקט". דיאלוג פתיחה כזה חייב להצביע על כימיה והבנה וזה אכן מה שהיה במקרה הזה, בו הסכימו שני הצדדים על עיקרון אחד: בית צריך להיות פונקציונלי ולשקף את מי שגר בו.
הבית בן ה-380 מ"ר כולל ארבע קומות: מרתף, קומת כניסה שבה החלל הציבורי, קומת חדרי הילדים ועליית גג שבה ממוקמת יחידת ההורים ואליה צמודה מרפסת גדולה. היו כמה אופציות לתכנון הבית, וכולן התייחסו לשדרת העצים הצמודה, לכיווני האוויר ולניסיון נואש להימנע מהמפלס הרביעי שחייב גג משופע, שכן הבית תוכנן להיות מודרני. אבל אחרי בדיקת כל האפשרויות לא היה מנוס והיה ברור ששלושה מפלסים פשוט לא מספיקים ונבות מצא את הפתרון. "עשיתי שיעורי בית ונזכרתי ברוברט ונטורי ובפרויקט שביצע עם גג משופע ללא רעפים", הוא נזכר, "תכננתי את הגג המשופע כקיפול של הקיר".


עיצוב חסר זמן. הסלון עיצוב חסר זמן. הסלון עיצוב חסר זמן. הסלון


מבט מהמטבח אל הסלון מבט מהמטבח אל הסלון מבט מהמטבח אל הסלון


כך קרה שיחידת ההורים הפכה ליצירה אדריכלית שאליה חודר יופיין של צמרות העצים מהשדרה הצמודה. במפלס הילדים שלושה חדרי שינה ושני חדרי רחצה, שכמו בכל הבית הקירות בהם גם הם ללא חיפוי אלא צבועים בצבע אפוקסי מיוחד שגווניו מפרידים בין חדרי הבנים וחדרה של הבת.
בחלל הציבורי שבקומת הכניסה הריצוף שעשוי שיש מבריק ומהווה רקע לאזור הישיבה בסלון, שבו קמין גדול בתוך נישה בנויה. "בחורף הקמין מאגד את כל המשפחה סביבו", מספרת בעלת הבית שממשיכה ומצביעה על ציור אחד בודד שתלוי על אחד הקירות ומדגיש את הניקיון הצורני של הבית. תכנון המטבח, שעשוי כולו משטח קוריאן אחד פונקציונלי מאוד, והותאם לפעילותה של הדיירת שמרבה לבשל ולארח. צמוד למטבח יש גינת תבלינים ובסמוך לה בריכת שחייה ומתקן ברביקיו משוכלל. בפתחי הבית קבועים פרופילים מאלומיניום בצבעו הטבעי, לפי השקפת העולם של נבות, שמאמין בכנות החומר ונזהר מאופנות. "חשוב לי שהעיצוב יהיה חסר זמן ולכן אני מאמין בשימוש בעץ, בצבע הלבן ובאלומיניום חשוף", הוא מסביר ומביט אל החזיתות החיצוניות העטופות באלומיניום גלילי שמבודד את החזית הדרומית מחום השמש ומשתלב נהדר עם הבטון והעץ שמהם בנויות המרפסות והדק.


יצירה אדריכלית. חדר ההורים יצירה אדריכלית. חדר ההורים יצירה אדריכלית. חדר ההורים


הרבה אחסון גם כאן. חדר הרחצה של ההורים הרבה אחסון גם כאן. חדר הרחצה של ההורים הרבה אחסון גם כאן. חדר הרחצה של ההורים


בקומת המרתף, המוגדרת כ"קומת החורף", אין באמת תחושה של מרתף, הרבה בזכות התקרות הגבוהות יחסית וחצר אנגלית גדולה שמקיפה את הקומה. "היו חשובים לנו האור והירוק, גם במחיר של הקטנת הקומה", אומרת בעלת הבית שמעידה על בילוי של שעות רבות עם הילדים באזור המשחקים שנוצר כאן ואליו צמודים פינת העבודה שלה ועמדת מחשב. לנוחיות בני הבית והאורחים נוספה לקומה זו גם פינת הסבה, וכמובן שנמצא בה גם הממ"ד.


הצבע עושה את ההבדל. אחד משלושת חדרי הילדים הצבע עושה את ההבדל. אחד משלושת חדרי הילדים הצבע עושה את ההבדל. אחד משלושת חדרי הילדים


המרתף/חדר המשחקים המרתף/חדר המשחקים המרתף/חדר המשחקים


על פי בקשתה של בעלת הבית תוכננו בבית שפע של מקומות אחסון ובמסגרת החשיבה על פרטים הותקנה מעלית שמגיעה גם לקומת עליית הגג, בה מוקמה יחידת ההורים. ממנה, כמו מיתר חדרי הבית, ניתן לצפות אל החוץ הירוק וגם כאן באה לידי ביטוי החשיבה על מקומות אחסון, באמצעות ארון קיר המשתרע לכול אורכו של הקיר עליו נשען גב המיטה. "אני אוהבת את המיקום של הבית", היא מסכמת את הצורה החדשה של חייה, "רואים רק ירוק מכל חלון, יש המון מרחב ותחושת לבד אמיתית. אין לנו צורך לצאת לנופש. רק קחו את הילדים, אנחנו נשארים פה".


יציאה מקורית לחצר יציאה מקורית לחצר יציאה מקורית לחצר


משופע וללא רעפים. הגג משופע וללא רעפים. הגג משופע וללא רעפים. הגג


(צילום: אלעד שריג)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה